wtorek, 30 października 2012

Windows 8 - pierwsze wrażenie

Miałem dzisiaj możliwość wypróbowania niektórych funkcji nowego systemu Microsoftu - Windows'a 8. System sprawdzałem na laptopie Lenovo. W prawdzie nie udało mi się sprawdzić wszystkich funkcji nowego Windows'a, ale to wystarczyło do opisania pierwszego wrażenia.Pierwszą rzeczą, która rzuca się w oczy w nowych laptopach z Windowsem 8, to zmieniony wygląd przycisku start, na ten bardziej ósemkowy.


Kolejną rzeczą, której trudno nie zauważyć po włączeniu laptopa jest nowy wygląd systemu - nakładka Metro.
Zmiana rozkładu kafli Metro UI w Windows 8

Sama nakładka? Z wyglądu wspaniała (przynajmniej wg. mnie), jednak w funkcjonalności, przynajmniej na komputerach i laptopach, okazała się totalnym nie wypałem. Na tabletach i komputerach typu All-in-one pracuje się z nią znakomicie. Jednak na standardowych komputerach, laptopach - nie. Samo przewijanie pulpitu, za pomocą myszy i touchpada niezbyt praktyczne. Szczególnie dla osób, które kupują pierwszego laptopa i z Windowsem 8. Dość, że muszą przyzwyczaić się do sterowania touchpadem to jeszcze obsługi za jego pomocą - systemu.

Osobom bardziej zaawansowanym obsługa pójdzie znacznie lepiej, ale i tak będzie trudniej niż w przypadku starszych wersji systemu. 

Jeżeli jednak komuś żywcem nie pasuje nakładka Metro może zmienić wygląd na bardziej "klasyczny". W praktyce jest to okrojony Windows 7 (m.in. brak ikony start na pasku zadań).

Menu w Windows 8

Połapanie się we wszystkich funkcjach Windows'a za pomocą myszki może zająć trochę czasu. Ogółem na komputerach PC Windows 8 nadaje się w większości dla użytkowników domowych (jest bardzo multimedialny, łatwa obsługa audio, wideo i zdjęć), dla programistów, grafików... niezbyt. Tak samo nie wyobrażam sobie pań sekretarek w biurze bawiących się nakładką Metro...

Menu wyszukiwania w Windows 8

Ogólnie. Według mnie Windows 8 na komputerach Pc i laptopach wypada średnio. Ładnie wygląda, synchronizacja z wieloma serwisami, sklep z aplikacjami. Wady to utrudnione sterowanie bez ekranu dotykowego (np. aplikacje zamykamy poprzez przesunięcie je po za ekran), brak skrótów klawiszowych z Ctrl, niezbyt łatwy dostęp do eksploatora plików. Tableta z Windowsem 8 (Microsoft Surface) bym kupił... gdyby nie zabójcza cena 500$-700$ za tablet, 99$ za klawiaturę! Windows 8 na komputer - według mnie nie. Wole swoją starszą, ale bardziej praktyczną wersję Windows'a - Windows'a 7 ;)

Poniżej polecam do oglądnięcia test redaktorów Gazety.pl:
Testował Bartłomiej Puch

1 komentarz: