sobota, 10 listopada 2012

Nauka języków obcych właśnie przestaje być konieczna

Stało się. Nie trzeba się już uczyć języków obcych. Wszystko to za sprawą Microsoftu.

Rick Rashid prezentuje nowy, rewolucyjny tłumacz MicrosoftuFirma opublikowała 9 minutowy film, na którym Rick Rashid, szef działu Microsoft Research prezentuje działanie nowego translatora. Najpierw wygłasza tekst, który automat na bieżąco spisuje i tłumaczy na język mandaryński. Następnie, translator wypowiada efekt przekładu ludzkim głosem, a konkretniej - głosem Rashida.
Zaskoczenie, niedowierzanie i po trochu także przerażenie. To chyba emocje, które najtrafniej opisują zaistniałą sytuację.
Jak to możliwe, ze translator wygłosił tekst głosem szefa Microsoft Research? Z tłumaczenia Rashida wynika, że tekst w języku mandaryńskim, bynajmniej nie został wcześniej nagrany. Automat przekładał go w czasie gdy padały kolejne słowa oryginału. Translator otrzymał jednak wcześniej godzinną próbkę innych oracji Rashida. Dzięki temu był w stanie przeczytać informację jego własnym głosem.
Oto otrzymujemy nie tylko naprawdę dokładny automat do tłumaczenia, ale także osobliwy syntezator mowy. Teraz jeszcze trzeba to wszystko zmiksować i zaimplementować w urządzeniach mobilnych z systemem Windows 8. Byłoby pięknie.
Poniżej prezentacja Rashida. Zobacz sam jak wydarza się historia:Brak komentarzy:

Prześlij komentarz