sobota, 10 listopada 2012

Historia zatoczyła koło - triumfalny powrót tabletów PC

"Przewiduję, że w ciągu najbliższych 5 lat tablety PC będą najpopularniejszym sprzętem sprzedawanym w USA". Steve Jobs 2010? Nie, te słowa wypowiedział Bill Gates w 2001 roku. Jak wiadomo, tablety PC nigdy nie odniosły sukcesu. Aż do teraz.

Bill Gates prezentuje Tablet PC11 lat temu na konferencji COMDEX ówczesny szef Microsoftu, Bill Gates, z dumą prezentował najnowsze osiągnięcie firmy: tablet PC.
"Tablet PC to urządzenie z wszystkimi funkcjami peceta, działa pod kontroląWindows XP i łączy w sobie moc desktopa oraz elastyczność i mobilność notatnika i długopisu" - mówił wówczas Gates.
Tablety istniały już dużo wcześniej, ale były głównie urządzeniami dla grafików. Pierwszy sprzęt, który można określić jako tablet powstał już w 1989 roku i służył do zbierania danych w terenie. W 2001 roku Microsoft chciał jednak stworzyć urządzenie, które będzie bardziej przenośne niż laptop, ale wciąż można będzie na nim pracować. Na pierwszych tabletach PC można było więc uruchamiać np. AutoCAD-a, czyli program typowo "desktopowy".
Gates sądził, że w ciągu 5 lat to właśnie tablety PC będą najpopularniejszymi w USA urządzeniami. Jakże się pomylił!
Tablety PC nigdy nie podbiły rynku. Z wielu różnych powodów:
- Windows XP i ówczesne aplikacje nie były dostosowane do dotykowych ekranów, więc trzeba było korzystać z rysika
- Microsoft zakładał, że tablet ma być takim samym komputerem, z jakiego korzystamy przy biurku, ale przenośnym i bez klawiatury
- ponieważ tablet miał być takim samym komputerem jak desktop, to ceny nowych urządzeń wynosiły niemal tyle samo, co zwykłych komputerów.
W ciągu kolejnych lat tablety PC nie zniknęły całkiem z rynku, ale stały się niszą.
W 2007 roku Apple zaprezentował pierwszego iPhone'a. A w 2010 roku pojawił się iPad. I przewrócił rynek PC do góry nogami. Okazało się, że tablet ma być urządzeniem "pomiędzy": większym i bardziej wydajnym, niż komputer, ale wykorzystywanym mniej więcej w taki sposób, w jaki korzystamy ze smartfona. Ma być urządzeniem raczej kanapowym, niż przeznaczonym do pracy- ma służyć do szybkiego sprawdzenia maili i wiadomości z sieci społecznościowych, do gier, oglądania filmów, ewentualnie czytania książek. I nie, na iPada nie było wersji AutoCad-a. Nadeszła era post-PC.

Tablety przed iPadem - tablety po iPadzieTablety przed iPadem - tablety po iPadzie

W tym samym, 2010 roku, sprzedaż smartfonów po raz pierwszy była większa, niż sprzedaż komputerów. Trend ten zresztą wciąż się umacnia, tylko do smartfonów dołączają tablety.Sprzedaż urządzeń mobilnych wciąż rośnie kosztem tradycyjnych pecetów.
Jest rok 2012. Piłka znów znajduje się na polu Microsoftu. Wraz z premierą Windows 8 na rynek trafiają nowe urządzenia. Komputery, tablety, hybrydy i.. tablety PC! Bo czym są tablety z Windows 8 i procesorami Intela, jeśli nie pełnoprawnymi komputerami w kształcie tabletu?
Tablet PC powraca po 10 latach. W końcu z systemem operacyjnym dostosowanym do obsługi dotykiem, choć ceny pozostają zbliżone do cen notebooków. I tak, można na nim uruchomić AutoCAD-a. Czy tym razem tablet PC odniesie sukces? Można tylko wróżyć z fusów. Ale jeśli nie teraz, to trzeciej szansy już raczej nie dostanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz