piątek, 30 listopada 2012

Pierwszy komputer Apple sprzedany za ponad 400 tys. euro (wideo)

Sprzęt, który ponad 30 lat temu kosztował ponad 600 dolarów teraz osiągnął cenę dzieła sztuki.

Pierwszy komputer Apple sprzedany za ponad 400 tys. euro (wideo)

Apple-1 został zbudowany przez współzałożyciela firmy Apple - Steve'a Wozniaka w garażu jego rodziców. Był pierwszym komputerem przeznaczonym dla użytkowników indywidualnych, korzystającym z klawiatury i monitora. Wszedł do sprzedaży w kwietniu 1976 roku w oryginalnej cenie 666,66 dolarów. Na pierwszą partię Apple-1 złożyło się 200 sztuk komputerów.
apple.jpg
Jedną z nich sprzedano właśnie na aukcji w Kolonii za 400 tys. euro. To zawrotna suma, nawet zważywszy na unikatowość sprzętu. Szacuje się, że na świecie pozostały jedynie 44 egzemplarze pierwszego komputera Apple'a. W tym roku sprzedał się już jeden Apple-1 za 375 tysięcy dolarów, jednak aukcja dotyczyła wówczas jedynie płyty głównej. W 2009 urządzenia te można było jeszcze kupić za kilkanaście tysięcy dolarów, więc to wówczas należało zainwestować swój kapital, ale kto mógł wiedzieć...
Dodajmy, że, aby uzyskać pieniądze na budowę Apple-1, Steve Jobs sprzedał swojego Wolkswagena (tzw. ogórka), a Steve Wozniak ówczesny obiekt pożądania - kalkulator HP-65, za który zainkasował 500 dolarów.
Źródło: komputerswiat.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz